logo

-- EDITORIAL || CULTURA || SPORT || PAGINA ELEVILOR || DINCOLO DE TISA || INTERVIU || DIASPORA SIGHETEANA || PSIHOLOGIE || CULINAR || EDITORIAL --

Volei. CSŞ "Avram Iancu" Ştei - CSŞ Sighetu Marmaţiei 1-3 PDF Imprimare Email 1532 Afişări
Miercuri, 18 Noiembrie 2009 11:25

CSS SighetMari speranţe în obţinerea primei victorii şi-au pus şteiencele de la CSS "Avram Iancu" în întâlnirea cu CSŞ Sighetu Marmaţiei, din cadrul Grupei H a Campionatului Naţional de volei feminin pentru cadete. Deşi cei circa 250 de suporteri şi-au făcut cu prisosinţă datoria, speranţele gazdelor au fost spulberate, factorul psihologic fiind determinant, într-o confruntare destul de echilibrată, câştigată de maramureşence cu 3-1 (18, 19, -24, 17).

Surprinzător, oaspetele încep mai bine primul set, "amprenta" pe evoluţia lor debordantă fiind pusă de profesorul Zoltan Attila, fost jucător al Minerului Ştei, în perioada de glorie a acestei echipe, în primul eşalon voleibalistic românesc. Cunoscând atmosfera incendiară ce se creează la Ştei, antrenorul echipei oaspete a pregătit ca atare debutul de meci, reuşind să-şi motiveze excelent elevele, care s-au detaşat repede pe tabelă, conducând cu 8-5 şi cu 16-7. Gazdele au redus puţin diferenţa, apropiindu-se la cinci puncte (14-19), dar finalul setului a aparţinut jucătoarelor din Sighet, care s-au impus cu 25-18. Setul secund a fost unul mai mult decât interesant. Şteiencele au condus cu 8-6 şi 16-13 şi, la 19-14, păreau scăpate în câştigătoare. Falsă impresie, deoarece în sânul gazdelor s-a produs un blocaj psihic greu de explicat, ele nemaireuşind niciun punct. Astfel, echipa din Sighet s-a impus cu 25-19, şteiencele pierzând un set pe care l-au avut în mână.

Setul al treilea a fost de un rar dramatism. Echipa oaspete a condus cu 16-13, însă jucătoarea gazdelor, Cassandra Petrescu, a servit "ucigător" de opt ori consecutiv, aducându-şi echipa în avantaj, scor 21-16. Şi de această dată, oaspetele au revenit miraculos şi au egalat la 24. Cu mult sânge rece şi cu multă precizie, Codruţa Popa reuşeşte două sevicii ce pun capăt unui set foarte disputat. Setul patru avea să fie şi ultimul, şi acesta având un scenariu oarecum bizar. După diferenţe mici în favoarea oaspetelor, care au condus cu 8-7 şi 16-14, şteiencele s-au "prăbuşit" din nou pe final de set, oaspetele impunându-se cu 25-17.
Extraordinară reacţia publicului de la finalul meciului, când aplauzele au fost adresate ambelor echipe pentru spectacolul oferit. Iubitorii voleiului din Ştei continuă să aibă răbdare cu tinerele voleibaliste care speră să-i răsplătească, cât mai curând, cu prima victorie.