logo

-- EDITORIAL || CULTURA || SPORT || PAGINA ELEVILOR || DINCOLO DE TISA || INTERVIU || DIASPORA SIGHETEANA || PSIHOLOGIE || CULINAR || EDITORIAL --

Scris de Adi Oros
Joi, 05 Noiembrie 2009 18:58

Astazi de la orele 14:30 pe stadionul ''Solovan'' din Sighetu-Marmatiei a avut loc meciul amical de fotbal dintre echipele CS Inter 07 Sighet si echipa de rugby CSM Stiinta Baia Mare, actuala campioana nationala la rugby a Romaniei. Din pacate, sighetenii nu au fost prezenti in tribune sa ii vada pe campioni cum stiu sa ''vrajeasca'' si balonul rotund, singurii spectatori fiind colegi de-ai baimarenilor care au asigurat atmosfera pe parcursul jocului, tinand galerie cand colegilor, cand adversarilor. Vremea a fost buna de fotbal, desi cam rece, dar acest lucru nu a fost un impediment pentru cei din teren, dat fiind si faptul ca deasupra tribunei a II-a, sus pe cer, la un moment dat se putea zari un superb curcubeu. Durata fiecarei reprize nu a depasit 35 de minute.

Au fost prezenti la meci si dl. viceprimar Ovidiu Nemes, insotit de cativa consilieri locali care au suportat frigul de afara pana la capatul meciului.

Scorul meciului a fost de 2-2(2-1 la pauza pentru rugbysti). Golurile au fost inscrise de catre Ionut Budusan si Cristian Dinis pentru baimareni, respectiv Cosmin Cosa si Teddy Stefanca pentru Inter 07.

Echipa de rugby baimareana a fost insotita si sustinuta pe parcursul meciului de catre dl. presedinte al CSM Stiinta Baia Mare, Calin Matei.