logo

-- EDITORIAL || CULTURA || SPORT || PAGINA ELEVILOR || DINCOLO DE TISA || INTERVIU || DIASPORA SIGHETEANA || PSIHOLOGIE || CULINAR || EDITORIAL --

Sigheteanul Bilasco a inscris primul gol pentru Unirea in meciul Rangers - Urziceni 1-4 PDF Imprimare Email 908 Afişări
Miercuri, 21 Octombrie 2009 09:52

Unirea Urziceni a uimit Batranul Continent dupa victoria de rasunet, scor 4-1, obtinuta pe terenul celor de la Glasgow Rangers, una dintre prezentele obisnuite in Champions League. "Minunea ialomiteana" continua sa impresioneze si dupa cucerirea campionatului in Romania, formatia lui Dan Petrescu obligandu-i pe britanici sa le pronunte corect numele. Au marcat Bilasco (32'), Lafferty (autogol 49'), McCulloch (autogol 59') si Brandan (65'), pentru Unirea, respectiv Ricardo Vilana (autogol 2') pentru scotieni. Urziceniul acumuleaza patru puncte si poate visa la primavara europeana.

Disputa de la Glasgow a inceput cum nu se poate mai prost pentru Unirea, Ricardo Viana trimitand in propria poarta dupa numai doua minute. Se anunta un festival de goluri la poarta lui Tudor. Asezati bine in teren de Dan Petrescu, Galamaz si compania au trecut la controlul partidei. A fost 1-1 la pauza dupa ce Bilasco a inscris dupa o faza de manual creata de Brandan.

In a doua repriza, Unirea a punctat de trei ori (Lafferty - autogol 49', McCulloch - autogol 59' si Brandan 65'), iar jucatorii gazda erau puternic apostrofati de intreaga asistenta.

Urziceniul mai trece in cateva randuri pe langa gol, dar Varga si Tibi Balan nu profita de situatii clare de gol. Se termina 1-4, iar Unirea are sanse reale de a ajunge in primavara europeana.
Sursa: Hotnews.ro