-- EDITORIAL || CULTURA || SPORT || PAGINA ELEVILOR || DINCOLO DE TISA || INTERVIU || DIASPORA SIGHETEANA || PSIHOLOGIE || CULINAR || EDITORIAL --

Cupa ''Pescarus'' la pescuit de crap - editia I PDF Imprimare Email 526 Afişări
Scris de Adi Oros
Luni, 11 Aprilie 2016 07:35

Pe malurile lacului Teplita, in acest sfarsti de saptamana s-a desfasurat prima editie a Cupei ''Pescarus'' la pescuit de crap. Concursul a fost organizat de catre magazinul ''Pescarus'' din Sighetu Marmatiei, prin persoana de acum binecunoscutului Daniel Murczko si in colaborare cu AJVPS Maramures.

Startul competitiei a fost dat in ziua de vineri, iar finalul i-a gasit pe cei aproximativ 30 de concurenti abia duminica dupa-masa, dupa un maraton de pescuit de circa 50 de ore. Organizatorii i-au rasplatit pe toti cu medalii de participare, diplome, cupe si cei mai fruntasi au primit si unele articole de pescuit de la sponsori.

Cea mai mare captura - 4,490 kg - a apartinut unui sighetean, Sandor Boiciuc, un pasionat de pescuit de ani buni.

Echipa castigatoare a fost din Sighet, formata din doi concurenti, iar cei mai fair-play competitori s-au decis sa imparta locul III pentru ca diferenta intre ei si cei clasati pe locul urmator a fost doar de 1 gram.

De mentionat ca, fiind un concurs sportiv, toata captura prinsa a fost eliberata inapoi dupa cantarire.

Organizatorii, concurentii si reprezentantul AJVPS s-au declarat extrem de multumiti de prima editie a acestui concurs, lasandu-se deschise portile pentru o editie si de toamna in viitor.