logo

-- EDITORIAL || CULTURA || SPORT || PAGINA ELEVILOR || DINCOLO DE TISA || INTERVIU || DIASPORA SIGHETEANA || PSIHOLOGIE || CULINAR || EDITORIAL --

VIDEO & LIVE-TEXT FOTBAL: CSM Sighet - FC Zalău 2-0 (0-0) PDF Imprimare Email 2051 Afişări
Scris de Sighet Online
Vineri, 10 Aprilie 2015 17:12

FOTBAL, liga a III-a. In derby-ul etapei, CSM Sighet - FC Zalău 2-0 (0-0). Dupa pauza, Eudean Teodor a marcat pentru CSM Sighet: 1-0, pentru ca la distanta de doar 3 minute, Adrian Murar sa majoreze scorul la 2-0 pentru sigheteni, acesta fiind si scorul cu care s-a incheiat partida. (NR. Mai jos puteti afla intreaga desfasurare a meciului),  Ocupanta locului 1 in grupa, FCM Baia Mare s-a impus in fata ultimei clasate, Sanatatea Cluj, cu scorul 1-0 (0-0), cu un gol marcat in minutul 89.

Loturile echipelor:

CSM Sighet: 30. Alexandru Burdun - 23. Alexandru Novoselenszki, 24. Salif Nogo, 87. Marius Pistol (cpt.), 33. Teodor Fudean, 6. Adrian Bedea, 13. Cristian Bucur, 20. Adrian Morar, 7. Gabriel Roatiş, 9. Andrei Puşcaş şi 14. Petrică Dragoş. Rezerve: Ioan Anişorean - 10. Raul Novoselenszki, 27. Ionuş Florea, 17. Liviu Cheţan, 11. Alexandru Taciuc, 21. Răzvan Greu şi 19. Ioan Şuşu. Antrenor: Dan Dobai

FC Zalău: 33. Claudiu Băican (cpt.) - 3. Alin Mutu, 5. Iulian Petrache, 16. Răzvan Dulap, 23. Ervin Kinzel, 17. Bogdan Roghină, 7. Rul Stanciu, 8. Vasile Pop, 6. Daniel Supuran, 10. Benjamin Kuku şi 9. Andrei Ceaca. Rezerve: 1. Cristian Man – 4. Adrian Sabou, 11. Cristian Tăbârţă, 14. Ibrahim Jamilu, 19. Alexandru Pop jr..

Partida este arbitrată de: Sergiu Popa (Aiud - Alba) -  Cristian Ştefan Petrean (Deva - Hunedoara) şi Alin Gabriel Saraol (Deva - Hunedoara)

Observatori: Szanto Lorant (Târgu Mureş - Mureş) şi Aurel Daicu (Suceava - Suceava)

Se dă startul partidei.

Min 3: Andrei Puşcaş (fostul jucător al Silvaniei Şimleu Silvaniei) vede cartonşul galben după un fault dur la Iulian Petrache. Acesta din urmă este căzut şi are nevoie de intervenţia medicilor

Min 6: Daniel Supuran centrează de pe partea stângă, Benjamin Kuku preia din centrul careului şi trimite cu capul sub bara transversală, dar portarul Sighetului este pe fază şi respinge în corner

Min 11: Încă din primul spert de oră, antrenorul sălăjenilor a scos un jucător la încălzire, deoarece accidentarea lui Iulian Petrache din minutul 3 se pare că este serioasă şi jucătorul şchiopătează. Adrian Sabou se încălzeşte;

Min 15: Ibrahim Jamilu începe şi el încălzirea

Min 16: Andrei Puşcaş are o acţiune proprie pe partea dreaptă, înainte de a pătrunde în careu, Răzvan Dulap îl faultează şi vede cartonaşul galben

Min 20: În prima jumătate a primei reprize, FC Zalău a dominat oarecum la capitolul posesie, în timp ce CSM Sighet s-a bazat mai mult pe construcţie şi a reuşit câteva acţiuni periculoase

Min 25: Atacurile gazdelor s-au mai domolit, în timp ce zălăuanii continuă la capitolul posesie

Min 28: FC Zalău beneficiază de o lovitură liberă în apropierea careului, Bogdan Roghină o execută şi trimite un şut centrare, dar portarul este atent şi respinge în corner;

Min 30: Adrian Morar vede cartonaşul galben după o intrare urâtă la Andrei Ceaca

Min 38: Vasile Pop are o acţiune pe partea dreaptă, centrează în careu, mingea ajunge la Daniel Supuran, care din 10m şutează defectuos

Arbitrul fluieră finalul primei reprize.

CSM Sighetu Marmaţiei - FC Zalău 0 - 0

Într-o altă partidă importantă din Liga a III-a, Seria a V-a, la pauză FCM Baia Mare - Sănătatea Cluj  0-0.

La pauză este o schimbare la CSM Sighet. Iese Gabriel Roatişv şi a intrat Alexandru Taciuc.

Se dă startul reprizei secunde. FC Zalău are lovitura de start

Min 53: Iulian Petrache este obligat să facă un fault la mijlocul terenului, după ce Daniel Supuran a făcut o greşeală, iar Petrache vede cartonaşul galben

Min 55, 1-0: După o fază prelungită de atac, Teodor Eudean şutează la colţul lung şi îl învinge pe Claudiu Băican. CSM Sighetu Marmaţiei - FC Zalău 1 - 0

Min 58, 2 - 0: Adrian Morar reuşeşte să înscrie cu un şut din interiorul careului. CSM Sighetu Marmaţiei - FC Zalău 2 - 0

Min 59: Ervin Kinczel este nervos şi faultează un jucător advers, iar arbitrul îi arată cartonaşul galben. La faza imediat următoare, Andrei Ceaca vede şi el cartonaşul galben după o intrare urâtă.

Min 60: Schimbare la FC Zalău. Iese Iulian Petrache şi intră Adrian Sabou

Min 63: Schimbare şi la CSM Sighet, iese Andrei Puşcaş şi intră Liviu Cheţan

Min 65: În urma unui corner executat de Daniel Supuran, Benjamin Kuku trimite din centrul careului puţin pe lângă poarta lui Burdun

Min 70: Vasile Pop vede cartonaşul galben în urma unor proteste repetate. În acelaşi minutu FC Zalău face o schimbare. Iese Bogdan Roghină şi intră Cristian Tăbârţă

Min 74: Teodor Fudean vede şi el cartonaşul galben

Min 79: Liviu Cheţan vede şi el cartonaşul galben după o intrare dură la Benjamin Kuku

Min 82: Schimbare la CSM Sighetu Marmaţiei. Iese autorul golului doi, Adrian Morar şi intră Raul Novoselenszki

Min 83: Schimbare şi la FC Zalău, iese Vasile Pop şi intră Alex Pop jr.
Min 85: Dulap centrează de pe partea dreaptă, mingea trece peste grupul jucătorilor şi ajunge la Ervin Kinczel care are un şut nereuşit

Min 87: Daniel Supuran vede şi el cartonaşul galben, după ce a oprit un atac al echipei gazdă, urcându-se la propriu peste nou intratul Raul Novoselenszki

Min 90: Schimbare la CSM Sighet, iese Petrică Dragoş şi intră Ioan Şuşu. Moment în care centralul arată 5 min de prelungire

Final de meci. CSM Sighetu Marmaţiei - FC Zalău 2 - 0 !!!!
FELICITARI CSM SIGHET !!!!

În tur, FC Zalău s-a impus la limită, însă lotul formaţiei sighetene s-a întârit vizibil în iarnă. La Sighet au fost aduşi 8 jucători, iar cel mai cunoscut nume este cel al lui Salif Nogo (Burkina Faso), fost jucător în Liga 1 la Oţelul Galaţi, Astra şi Poli Iaşi! Ceilalţi jucatori provin de la echipe din ligile inferioare, însă sunt de mare perspectivă, iar acest lucru s-a văzut şi în cele 5 etape din acest retur, în care CSM Sighet a reuşit patru victorii şi o remiză pana la acest meci.