logo

-- EDITORIAL || CULTURA || SPORT || PAGINA ELEVILOR || DINCOLO DE TISA || INTERVIU || DIASPORA SIGHETEANA || PSIHOLOGIE || CULINAR || EDITORIAL --

Volei - Etapa interjudeteana din Campionatul National de Volei Sperante s-a desfasurat la Sighetu Marmatiei PDF Imprimare Email 1567 Afişări
Scris de Adi Oros
Vineri, 25 Ianuarie 2013 17:35

Vineri, 25 ianuarie 2013, la Sighetu Marmatiei s-a desfasurat etapa interjudeteana din cadrul Campionatului National de Volei sperante-feminin. Partidele s-a desfasurat in sala de sport a Grupului Scolar pentru Industrie Mica si Servicii, de la orele 13:00. La  competitie au participat echipe de la LPS Satu Mare, CS ADEP-LPS Satu Mare si de la CSS Sighet, antrenor Zoltan Attila, director club - prof. Lais Aladar, meciurile desfasurandu-se in sistemul ''fiecare cu fiecare''.

In primul meci s-au intalnit echipele LPS Satu Mare si CSS Sighet. In primul set sighetencele, desi conduse de la inceput cu 8 puncte, s-au mobilizat rapid si au recuperat in a doua parte a setului egaland la 15 si reusind sa castige in cele din urma cu scorul de 25-20. Al doilea set a fost mult mai dinamic ca si primul si mai strans la scor in prima parte, dar a fost castigat de echipa din Satu Mare cu scorul de 25-14. Al treilea set a revenit tot satmarencelor, dupa ce au condus pe tot parcursul, obtinand un scor de 25-13. Cel de-al patrulea set a fost castigat de echipa oaspete - 25-22 - desi sighetencele au fost tot timpul in urma lor, scorul final fiind de 3-1.

Al doilea meci al zilei a adus la fileu cele doua echipe din Satu Mare, echipa CS ADEP pornind ca favorita. In cele din urma si-a adjudecat meciul cu scorul de 3-0(25-5, 25-8, 25-4).

In ultimul meci s-au intalnit echipele CS ADEP Satu Mare si CSS Sighet. Partida a fost castigata de satmarence cu scorul de 3-0(25-3, 25-8, 25-9).

Arbitrii competitiei au fost Razvan Luputan si Sebastian Borota, din Baia Mare.