logo

-- EDITORIAL || CULTURA || SPORT || PAGINA ELEVILOR || DINCOLO DE TISA || INTERVIU || DIASPORA SIGHETEANA || PSIHOLOGIE || CULINAR || EDITORIAL --


Cat dureaza minunile in Sighet? PDF Imprimare Email 2724 Afişări
Scris de Adi Oros   
Miercuri, 11 Februarie 2009 16:36

Cam cat se zice ca tine o minune? Parca vreo trei zile, nu? Ei, cam tot atat au rezistat si unele dintre stickerele lipite sambata de Sighet Online pe cosurilede gunoi. Marti dimineata pe la orele 9, am trecut pe langa un stalp care avea cos de gunoi pe el. Si pe cos era un sticker proaspat lipit.Dar arata exact asa cum vedeti in poza alaturata. Deci cineva deja a avut grija sa „bage in seama” actiunea de stimulare a constiintei sighetenilor. Ei, probabil acea persoana care a avut „grija” de sticker nu prea are constiinta la el. O fi el de vina? Daca e un adult cu siguranta numai el e de vina. Daca e unul dintre zecile de copii teribili de 16-18 ani atunci o parte din vina apartine si parintilor. Daca de acasa se pleaca fara un pic de educatie civica atunci degeaba se vor chinui baietii de la Sighet-Online sa faca ceva cu adevarat pentru Sighet. Degeaba vor face actiuni de sensibilizare sau de orice fel, degeaba vor face stickere de zeci de metri inaltime, daca acei copii si acei parinti nu vor face un efort sa se autocivilizeze si sa pastreze curatenia in oras.

Oare cu ce a deranjat acel sticker de pe cos? Era prea „ofensator” la adresa baietilor de baieti, a celor ce se plictisesc in drumul lor spre casa de la discoteci la ore matinale?A deranjat pe cineva actiunea Sighet-Online? Chiar nu suntem noi sighetenii in stare sa pastram nimic din ceea ce se incearca sa se faca pentru orasul nostru? Daca nu faceti nimic bun pentru comunitatea voastra, macar pastrati ce fac altii. Altii care fac si pentru voi. Altii care pun bani benevol sa se realizeze ceva. Altii care vin din timpul lor liber ca sa faca ceva. De ce nu incercam macar o singura data sa facem ceva bun de care sa fim mandri?

Am auzit ca unii ar fi zis ca stickerele nu sunt prea saritoare in ochi? Eu zic ca prin faptul ca au observat asa ceva, inseamna ca le-a sarit in ochi destul de bine. Haideti sa nu criticam fondul si cromatica acestor nevinovate stickere ci sa incercam sa facem ceea ce ne propun ele prin mesajul de pe ele. Sa ne bucuram ca cineva a dat bani ca ele sa fie asa cum sunt, bune, rele, corecte sau gresite.

Oare de ce intotdeauna dupa ce se face un lucru bun mai exista una-doua voci care isi dau cu parerea ca se putea altfel. Probabil ca se putea, dar eu zic ca e bine si asa. E o minune ca cineva dupa 20 de ani s-a gandit macar sa faca atata. A facut autoritatea locala ceva mai altfel decat aceasta actiune? Au facut oamenii ceva mai altfel decat aceasta initiativa? Intr-un final a facut cineva ceva?

In speranta ca mesajul pe care au vrut sa il transmita Sighet-Online si aceste stickere va ajunge unde trebuie, adica in creierele si mentalitatea noastra, va doresc tuturor sighetenilor sa pastrati curatenia in orasul nostru si sa fiti un pic mai implicati in orice actiune ce face bine comunitatii noastre. Si cautati in voi putin spirit civic!


Share
 

Dr.Max - Farmacie

Sustine Sighet-Online.ro

Amount: 


Banner
Banner
Banner
DICTIONAR ONLINE:

Vremea


.
.
.

©Copyright 2008 - 2013 Sighet-Online.ro    Termeni si conditii  |  Sitemap  |  RSS  |  Despre noi  |  Contact