logo

-- EDITORIAL || CULTURA || SPORT || PAGINA ELEVILOR || DINCOLO DE TISA || INTERVIU || DIASPORA SIGHETEANA || PSIHOLOGIE || CULINAR || EDITORIAL --


Vreau să fiu civilizat! - Lipirea autocolantelor - Sâmbătă, 7.02.2009 PDF Imprimare Email 6076 Afişări
Scris de Dani Godja   
Miercuri, 04 Februarie 2009 17:49

Sâmbătă, 7 februarie 2009, ora 10:00, în faţa Primăriei Sighet va începe acţiunea de lipire a 200 de stickere pe coşurile stradale de gunoi. Acţiunea se doreşte a fi primul capitol din campania "Vreau să fiu civilizat!" iniţiată de către portalul de ştiri Sighet Online. Sperăm să câştigăm interesul cât mai multor sigheteni asupra acestei acţiuni civice şi să-i determinăm să ni se alăture ca voluntari. Deocamdată, interesul este mult sub aşteptările noastre, până acum doar două persoane oferindu-se să ne ajute ca voluntari în lipirea stickerelor. Rolul stickerelor este de a sensibiliza şi de a implica un număr cât mai mare de sigheteni în păstrarea curăţeniei în oraşul nostru.
Ne plângem mereu de faptul că oraşul arată mizerabil, dar nu ne punem întrebarea: cât de răspunzători suntem pentru acest lucru şi ce am putea face noi pentru ca oraşul să arate mai bine? Noi suntem învăţaţi ca doar ALŢII să facă, ALŢII să se implice, iar NOI doar să arătăm cu degetul, eventual după ce am devastat câteva coşuri de gunoi, după ce am rupt doi copăcei şi după ce am mâzgălit cu vopsea câteva clădiri. De exemplu, am văzut coşurile de gunoi şi băncile din parcul „Grădina Morii” devastate in mai puţin de o lună de la schimbarea lor. Este inadmisibil si intolerabil aşa ceva.

Noi vrem să schimbăm această optică greşită şi să convingem cât mai mulţi sigheteni să se implice în a păstra oraşul cât mai curat şi a-l face să fie cât mai civilizat. Asta nu înseamnă ca Primăria şi SC Herodot Grup SRL, firma responsabilă cu salubrizarea în oraşul nostru, să nu mai aibă nimic de făcut şi să facem noi munca lor ci, dimpotrivă, să le arătăm că împreună putem să facem mai mult decât s-a făcut până acum.

Intenţionăm ca această acţiune civică iniţiată de către Sighet Online să fie urmată de multe altele, însă avem nevoie de sprijinul comunităţii locale. Până acum am primit sprijinul Primăriei Sighet şi al firmei SC Herodot Grup SRL. Dorim să le mulţumim şi pe această cale. Mulţumim şi cititorului ce a dorit să-şi păstreze anonimatul, care a oferit primul premiu de 50 RON şi care s-a oferit iniţial să finanţeze tipărirea autocolantelor. Am decis până la urmă să optăm pentru finanţarea venită din partea firmei Herodot Grup deoarece ea are cel mai mult interesul ca sighetenii să păstreze curăţenia.

 În final, invităm cât mai mulţi sigheteni să se alăture acţiunilor civice şi să-şi dezvolte simţul responsabilităţii. Primăria, Poliţia Comunitară, Poliţia, Jandarmeria si, nu în ultimul rând, noi toţi cei care locuim în acest oraş avem obligaţia să ne implicăm transformarea Sighetului într-un oraş civilizat!

In continuare va prezentam stickerul care va fi lipit pe cosurile stradale de gunoi din Sighet. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Share
Ultima actualizare Luni, 18 Mai 2009 12:02
 

Dr.Max - Farmacie

Sustine Sighet-Online.ro

Amount: 


Banner
Banner
Banner
DICTIONAR ONLINE:

Vremea


.
.
.

©Copyright 2008 - 2013 Sighet-Online.ro    Termeni si conditii  |  Sitemap  |  RSS  |  Despre noi  |  Contact