-- EDITORIAL || CULTURA || SPORT || PAGINA ELEVILOR || DINCOLO DE TISA || INTERVIU || DIASPORA SIGHETEANA || PSIHOLOGIE || CULINAR || EDITORIAL --

CSM Sighetu Marmației este reprezentanta Maramureșului la barajul de promovare în Liga a III-a PDF Imprimare Email 340 Afişări
Scris de Sighet Online
Joi, 29 Aprilie 2021 08:47

Miercuri, 28 aprilie 2021, pe Stadionul Municipal “Solovan”, în finala ediției 2020-2021 a Ligii a IV-a Maramureș la fotbal, CSM Sighetu Marmației a învins FC Lăpușul Târgu Lăpuș cu 3-0 (1-0), devenind campioană județeană și fiind desemnată reprezenta Maramureșului la barajul pentru promovarea în Liga a III-a, unde va întâlni una dintre echipele clasate pe locurile 9-10 în cele 10 serii ale Ligii a III-a (dacă are noroc și nu trebuie să treacă printr-un pre-baraj, tot cu o echipă de Liga a IV-a).

Antrenorul sighetenilor, Romulus Buia, a început partida cu următorul 11: Sorin Ionuț Gavriș – Teodor Pop, Nicolae Racz, Alex Novoselenszki, Cătălin Boiciuc – Gabriel Vișovan, Adrian Tarța, Armand Gavaller, Mihai Pop, Daniel Mih – Attila Ghindă.

Gazdele au deschis repede scorul, după doar 10 minute de joc, prin vârful de atac Attila Ghindă, acesta fiind și unicul gol înscris în prima parte a meciului. În repriza a doua sighetenii au mai punctat de două ori, prin Nicolae Racz (din penalty) și Adrian Tarța, câștigând finala campionatului județean (Liga a IV-a) a unei ediții atipice, disputate în două weekenduri, și dreptul de a juca pentru promovarea în Liga a III-a.

Așadar, CSM Sighetu Marmației – ASFC Lăpușul Târgu Lăpuș: 3-0 (1-0), au marcat Attila Ghindă, Nicolae Racz (11 m), Adrian Tarța. Conform regulii AJF Maramureș, CSM Sighetu Marmației merge la barajul pentru promovarea în Liga a III-a.