logo

-- EDITORIAL || CULTURA || SPORT || PAGINA ELEVILOR || DINCOLO DE TISA || INTERVIU || DIASPORA SIGHETEANA || PSIHOLOGIE || CULINAR || EDITORIAL --


Cu primăvara-n inimi PDF Imprimare Email 974 Afişări
Scris de Angelica Holici   
Joi, 29 Martie 2018 07:22

Arta reflectă nevoia omului de a-şi înfrumuseţa viaţa, mai apoi intervine nevoia de a crea frumosul pentru sine şi pentru cei din jur. Ca fiecare să devină mai bun, mai frumos, civilizat şi receptiv la frumos, capabil de a sesiza, înţelege şi crea frumosul din natură şi de lângă noi, datoria noastră de dascăli este aceea de a găsi calea de la frumos la sufletul copilului.

Bucuria sărbătorilor de primăvara, sarbatoarea Mărțișorului, a Zilei Femeii - 8 Martie, sărbătorile Pascale, iată cateva din motivele care ne-au determinat sa initiem si sa realizam proiectul ,,de suflet ”, CU PRIMĂVARA-N INIMI, prin care sa elogiem ,alaturi de copii , frumusetea, reinvierii naturii, puritatea sufletelor mamelor, să insuflăm elevilor noştri dorinţa de a fi mai buni, mai curaţi, să întâmpinăm marea sărbătoare a crestinatatii, Pastele, aşa cum se cuvine.

Un eveniment special a avut loc astăzi în cadrul Scolii Gimnaziale din Vadu Izei. Primele zile ale Scolii Altfel au fost dedicate ARTELOR.Elevii claselor primare au confectionat cu placere felicitari cu tematica Pascală si de primăvară pe care le-au donat Asociaţiei Lions Club, care se va ocupa de comercializarea acestora, iar din banii obţinuţi vor cumpăra alimente pentru masa de Paste familiilor a 10 elevi cu situatie materiala precara, din scoala noastra. 

Acţiunea a avut loc sub deviza ,, Să dăruim din suflet , cu suflet, pentru suflet...”si a fost coordonată de prof. Trifoi Silviu,Holici Angelica ,Onisa Daniela și Ananie Mirela.

S-au implicat în Proiect și au participat cu lucrări: Grădiniţa de la Vadu Izei- prof. Serdenciuc Adriana, Fenici Gabriela, Michnea Andrea; clasele 0-IV de la Scoala Vadu Izei –prof. Hotico Maria,Michnea Maria,Pop Diana si Filimon Daniela de la Valea Stejarului. În jur de 180 de copii care au venit cu propriile lor creaţii pe care le-au donat cu drag pentru o cauza nobilă.

Vernisajul ezpozitiei de felicitari ,,Cu primavara-n inimi,,;a avut loc la Scoala Vadu Izei in prezenta elevilor scolii,a profesorilor din echipa de proiect,a partenerilor nostri de la Lions Club Sighet, Primariei,Caminului Cultural, Centrul Turistic Vadu Izei si a altor invitati.

Multumim pe aceasta cale , acelor OAMENI care de 6 ani se ingrijesc sa aduca putina bunastare pe masa de Paste, pentru familiile unor copii cu situatie materiala modesta, din scoala noastra.

Multumim Lions Club Sighet!

Multumim tuturor OAMENILOR de BINE care au dorit sa ramana ANONIMI!

prof. Angelica Holici


Share
 

Dr.Max - Farmacie

Sustine Sighet-Online.ro

Amount: 


Banner
Banner
Banner
DICTIONAR ONLINE:

Vremea


.
.
.

©Copyright 2008 - 2013 Sighet-Online.ro    Termeni si conditii  |  Sitemap  |  RSS  |  Despre noi  |  Contact