logo

-- EDITORIAL || CULTURA || SPORT || PAGINA ELEVILOR || DINCOLO DE TISA || INTERVIU || DIASPORA SIGHETEANA || PSIHOLOGIE || CULINAR || EDITORIAL --

România a câştigat cu 2-0 amicalul cu Danemarca PDF Imprimare Email 1610 Afişări
Joi, 20 Noiembrie 2014 15:30

Naţionala României şi-a luat revanşa şi s-a impus cu 2-0 în partida amicală disputată împotriva Danemarcei, iar ambele goluri au fost marcate de Keşeru

Marţi seara, naţionalele României şi Danemarcei s-au întâlnit pe Naţional Arena în cadrul unei partide amicale. Amândouă veneau după rezultate foarte bune obţinute vineri în preliminariile pentru Campionatul European din 2016: românii au învins acasă cu 2-0 pe Irlanda de Nord, iar danezii s-au impus cu 3-1 în Serbia. În urma acestor rezultate cele două se află pe primul loc în grupele lor: România are 10 puncte în grupa F, iar danezii au 7 puncte în grupa I. Potrivit celor mai bune cote pariuri din fotbal naţionala României a fost uşor favorită în această partidă, având o cotă la victorie în jur de 2,30. Partida nu se anunţa a fi prea spectaculoasă, mai ales în condiţiile în care ambii antrenori au menajat câţiva jucători importanţi în compartimentul ofensiv. Absenţa acestora s-a văzut în prima repriză când cele două echipe deşi au ajuns de câteva ori la poartă, nici una nu a reuşit să trimită vreun şut pe spaţiul porţii. Românii au trimis mingea în poartă în minutul 12, însă Paul Papp a făcut fault în atac. Ultimele 15 minute ale primei reprize au fost chiar foarte plictisitoare şi astfel la pauză scorul era 0-0.

După pauză, selecţionerul Anghel Iordănescu i-a trimis în teren pe Adi Popa şi Alex Chipciu în locul lui Enache şi Sânmărtean. Şi danezii au făcut două schimbări, iar acest lucru s-a văzut în joc şi ambele echipei au devenit mai periculoase. În minutul 53 a venit şi primul gol, marcator fiind Claudiu Keşeru din pasa lui Alex Chipciu şi astfel România conducea cu 1-0. Au urmat apoi cinci minute de dominare a românilor care au ratat două ocazii prin Alexandru Maxim, dar până la urmă au reuşit să marcheze. Autorul golului a fost tot Claudiu Keşeru care a şutat aproape de vinclu fără să-i dea vreo şansă portarului Andersen. După acest gol, România a închis bine jocul, iar Danemarca nu prea a mai reuşit să pună în pericol poarta apărată de Costel Pantilimon. Nici jucătorii care au mai intrat pe teren n-au putut să schimbe rezultatul. Singura şansă importantă de gol a avut-o tot Claudiu Keşeru al cărui şut din minutul 83 a trecut puţin pe lângă poartă.

Tot marţi au mai avut loc şi alte partide amicale. Adversarele României din preliminariile pentru Campionatul European din 2016 au avut evoluţii foarte slabe. Ungaria a fost învinsă acasă cu 2-1 de Rusia, Finlanda a pierdut cu 2-1 în Slovacia, iar Grecia a pierdut cu 2-0 acasă în faţa Serbiei. Irlanda de Nord şi Insulele Feroe au preferat să nu joace nici un meci. Au fost şi câteva partide foarte interesante. De departe capul de afiş a fost partida dintre Spania (fosta campioană mondială) şi Germania (noua campioană mondială). Faptul că ambii antrenori au preferat să folosească multe rezerve s-a văzut şi jocul nu a fost prea spectaculos. Singurul gol a fost marcat de nemţi în minutul 89 prin Toni Kroos. Un alt meci la care se anunţau multe goluri a fost cel dintre Portugalia şi Argentina. Un nou duel între Cristiano Ronaldo şi Lionel Messi. Amândoi au jucat doar în prima repriză. Unicul gol a fost reuşit de portughezul Guerreiro în minutul 91.