logo

-- EDITORIAL || CULTURA || SPORT || PAGINA ELEVILOR || DINCOLO DE TISA || INTERVIU || DIASPORA SIGHETEANA || PSIHOLOGIE || CULINAR || EDITORIAL --


Faptul că nu poţi face TOTUL nu este o scuză pentru a nu face NIMIC PDF Imprimare Email 2036 Afişări
Scris de Dani Godja   
Sâmbătă, 16 Martie 2013 08:00

Văd în jur tineri talentaţi, dornici sa facă ceva bun in Sighet. Purtăm discuţii la tot pasul despre cât de frumos şi plin de viaţă ar putea fi oraşul nostru şi cât de mult merită asta, dar nu avem suficient timp, energie şi dispoziţie de a iniţia ceva care să facă un bine real locului în care trăim. 

Nu ducem lipsă de idei, ci de mobilizare şi de implicare! Putem să avem iniţiative sau putem să avem doar pretenţii de la oraş. Un oraş care vrea să se dezvolte, să fie viu, nu doar oferă ci şi cere ceva comunităţii: cere responsabilitate, cere implicare, cere respect pentru spaţiul public (nu doar autorităţiile au obligaţia de a asigura curăţenia unui oraş, ci si noi avem datoria să o păstrăm).

Dacă nu doriţi să vă implicaţi, haideţi măcar să-i dăm înapoi puţin respect Sighetului. Să respectăm oraşul aşa cum ne respectăm pe noi pentru că e parte din viaţa noastră şi e imaginea noastră. 

Dacă vedeţi persoane care aruncă ambalaje pe stradă, prindeţi curaj şi atenţionaţii că le-a căzut ceva pe jos. Dacă îi prinde ruşinea, o să ia gunoiul aruncat de ei şi o să-l arunce la primul coş de gunoi, iar dacă nu, îi puteţi ruga să o facă. Poate că unii ne vor răspunde urât, dar merită să încercăm, cât mai mulţi dintre noi. Dacă aceste reacţii nu vor fi izolate ci se vor transforma într-un fenomen de masă, sigur şi oraşul o să arate altfel. Dar pentru asta trebuie să avem iniţiativă, nu să trecem pasivi pe lângă tot ce ne nemulţumeşte. Cu cât vom fi mai mulţi cei care vom acţiona, cu atât sunt mai mari şansele de a schimba ceva în oraşul nostru.

Îndrăzniţi! Veniţi cu idei! Aici sau oriunde credeţi că vă puteţi face auziţi, dar faceţi ceva constructiv în loc să vă plângeţi că nu se întâmplă nimic în Sighet, că e un oraş mort, că e doar un sat cu blocuri şamd... Puteţi să vă lamentaţi sau puteţi să acţionaţi! Ce alegeţi?!

Faptul că nu poţi face TOTUL nu este o scuză pentru a nu face NIMIC!

Dani Godja

15 martie 2013

www.sighet-online.ro


Share
Ultima actualizare Vineri, 29 Noiembrie 2013 21:59
 

Dr.Max - Farmacie

Sustine Sighet-Online.ro

Amount: 


Banner
Banner
Banner
DICTIONAR ONLINE:

Vremea


.
.
.

©Copyright 2008 - 2013 Sighet-Online.ro    Termeni si conditii  |  Sitemap  |  RSS  |  Despre noi  |  Contact