logo

-- EDITORIAL || CULTURA || SPORT || PAGINA ELEVILOR || DINCOLO DE TISA || INTERVIU || DIASPORA SIGHETEANA || PSIHOLOGIE || CULINAR || EDITORIAL --


Apşa de Mijloc - Hramul Bisericii Greco-Catolice ”Sfinţii Petru şi Pavel” PDF Imprimare Email 3419 Afişări
Scris de Florentin Nasui   
Sâmbătă, 10 Iulie 2010 14:42
Preotul Dumitru Petrovan, originar din oraşul Dragomireşti, parohul bisericilor Greco-Catolice din Slatina şi Biserica Albă, vă  invită luni, la ora 12, în dreapta Tisei, la Hramul Bisericii Greco-Catolice „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din Apşa de Mijloc, prăznuiţi în Ucraina  după calendarului vechi.

 În comuna  Apşa de Mijloc, cu o  populaţie de  6500 de locuitori, sunt trei confesiuni: Biserica Greco-Catolică, Biserica Ortodoxă şi Organizaţia Martorilor lui Iehova.  Parohia  Greco-Catolică  funcţionează din anul 1991, după căderea regimului comunist. Aici fiinţează două  biserici, una de piatră, şi  una de lemn, monument istoric din secolul XVI.

„Biserica de piatră a cărui construcţie s-a început prin anii 1930, n-a apucat să fie sfinţită, deoarece în 1948, preoţii greco-catolici au fost închişi, iar Biserica Greco-Catolică a fost desfiinţată prin lege - povesteşte părintele Dumitru. Ctitorul Bisericii, preotul Laurenţiu Marina a fost şi el deportat în lagăr, unde a stat aproape 10 ani. În această perioadă, Biserica de piatră a fost transformată într-un centru cultural, care a funcţionat până în anul 1991, an în care comunitatea noastră şi-a revendicat proprietatea şi a început să existe legal, în cadrul Eparhiei Greco-Catolice de Muncacevo, cu sediul la Ujgorod.

Sfinţirea Bisericii renovate, a avut loc pe data de 12 iulie 1994 de Sărbătoarea Sfinţilor apostoli Petru şi Pavel”,  de către  Întâi stătătorul Bisericii Greco-Catolice din România, Î.P.S.S. Lucian Mureşan, pe atunci fiind episcop al Maramureşului, împreună cu un sobor de preoţi din România. În toţi aceşti ani, Parohia noastră a fost servită de diferiţi preoţi din România. Primul preot care a stat doi ani, a fost Berciu Gheorghe (1994-1995) Al doilea a fost Vasile Iusco (1996-2001). De 9 ani,  parohia este păstorită de un preot local, originar din Slatina, care şi-a făcut studiile teologice la Cluj, preotul Nuţu Dan.”.

În fotografie: Biserica Greco-Catolică din Slatina, la  sfinţirea de acum  2 ani.

Florentin NĂSUI, Graiul Maramuresului


Share
Ultima actualizare Sâmbătă, 10 Iulie 2010 14:47
 

Dr.Max - Farmacie

Sustine Sighet-Online.ro

Amount: 


Banner
Banner
Banner
DICTIONAR ONLINE:

Vremea


.
.
.

©Copyright 2008 - 2013 Sighet-Online.ro    Termeni si conditii  |  Sitemap  |  RSS  |  Despre noi  |  Contact